hosting: Hunet
r35
  cikkekfotók        
beszámoló [buli]  2020. február 16. vasárnap   19:58
nincsen hozzászólás

szerző: Monyó
Dream Theater
2020. február 8. Papp László Sportaréna

  2020. február 8-án ismét hazánkba látogatott az amerikai progresszív metál egyik ikonja, a Dream Theater. A csapat Distance Over Time című, 14. stúdiólemezét népszerűsíti az azonos nevű, európai turnéján, amiben a 16 ország között szerepelt Magyarország is. Egy tucatszor jártak már nálunk, 1998-as első fellépésük óta, ami jelzi, hogy stabil a hazai rajongó tábor. A koncert nem csupán az újdonságokról szólt.
  
  Az éppen 20 éves, Metropolis Part 2: Scenes From A Memory című albumuk jubileumát is ünnepli a zenekar. Az új és a régi egyben, csak egy három órás koncertbe fért bele, amiben egy 20 perces szünet választotta el a két részt egymástól. Ezek után nincs mit csodálkozni, hogy elő zenekarra nem volt szükség. A múlt és a jelen kettőssége jelenik meg a lemez borítóján is, ahol egy robot keze tart egy emberi koponyát. Ez a motívum köszönt vissza az énekes, James LaBrie mikrofon állványán is.
   A bandát 1985-ben alapította Majesty néven John Myung, koreai származású basszusgitros, John Petrucci, gitáros, dalszerző, producer és Mike Portnoy dobos. Mind a hárman a bostoni College Of Music hallgatói voltak, így képzett zenészek, és barátok. Portnoy 25 év után, 2010-ben vált ki a csapatból, mert új projektekbe kezdett, illetve úgy érezte, megromlottak a személyes kapcsolatok a D. T.-ben. Őt váltotta Mike Mangini, aki emeletes dob felszerelésen játszik. A billentyűs 1999 óta a legendás Jordan Rudess, akinek szintetizátor állványa fordul, emelkedik és süllyed, vagy éppen nyakába akaszt egy kisebb darabot, és messziről már nem lehet eldönteni, hogy gitáron játszik-e ő is, vagy maradt a billentyűknél. Ő az egyedüli a bandában, akinek nincs a műfajban kötelező lobonca. Gyakorlatilag kopasz, egy ősz kecskeszakállal.
  Az énekesük 30 éve James LaBrie, akit 200 jelentkező közül választottak ki annak idején. A csapat tehát 10 éve azonos felállásban játszik. Eddig két Grammy díj jelölést sikerült bezsebelniük Best Hard Rock/Metal Performance kategóriában. Dalaikat Petrucci írja, ezért azokban komplex szerkezetet és technikás gitár szólókat találunk. Gyakorlatilag magának adja ezzel a feladatokat.
  
  Az első blokkba 6 dal fért bele. Ebből egy a Systematic Chaos albumról, ami 2007-ben jelent meg, illetve A Nightmare To Remember, ami a Black Clouds&Silver Linings egyik dala, 2009-ból. Nem volt tehát vegytiszta a friss blokk. A lemez 10 dalából 4 hangzott fel az első részben (Untethered Angel, Paralyzed, Brastool Warrior, Pale Blue Dot), és az ötödik lett a ráadásban adott At Wit’s End. LaBrie nem sokat bíbelődött összekötő szövegekkel. Egyszer szólt a közönséghez, amikor elmondta, mennyire szeretik Budapest építészetét, a történelmi emlékeket és persze a lakóit. Megkérdezte, ki volt ott az első magyar koncertjükön, amire sok kéz lendült a magasba. Ezek után ismét tették a dolgukat, és zúztak tovább. A mögöttük futó háttér leggyakrabban futurisztikus volt, robotokkal, sok fémmel és kozmosszal tarkítva.
  
  A második felvonás kifejezetten a nosztalgia jegyében telt, hiszen végig játszották a Scenes From a Memory albumot, 18 nótában. Érdekesség, hogy ez volt az első korong, amin Jordan Rudess ült a stúdióban szintetizátor mögött. A tematikának megfelelően a háttérben egy gyilkosság történetét elmesélő képregény kockái váltották egymást, esetenként visszatérő jelenetekkel, nem időbeli sorrendben, hogy ne vegye el a figyelmet a zenekarról.
  Itt sem voltak interakciók a közönséggel. Egy rövidke szünet volt, amikor egy tortával felköszöntötték a turné menedzserét, aki a születésnapját ünnepelte, és látszólag nem kért ebből a felhajtásból, ezért nem sok időt töltött a színpadon.
  
  Mindig izgalmas egy nagy múltú csapat koncertjére elmenni, mert nagyon vegyes a közönség. Aznap estére sokan húztak bandapólót - a nyertes számomra, aki az agyon mosott, 1993-as turnén kiadottat viselte. Szép számmal képviseltette magát a Z generáció is, a maguk kissé flegma stílusában. Előbújtak a régi rockerek, akik ma már 40-50 évesek, konszolidálódtak frizurában és öltözékben is, de a szemükben azért ott van egy kis pajzán csillogás.
  Az estén mindenki megkaphatta, amiért érkezett. Tombolhatott az első sorban, ülhetett a lelátón vagy kimérten kortyolgathatott sört a hátsó sorokban. A Dream Theater kitett magáért, az biztos. 3 órát ilyen tempóban végig játszani, nem semmi. A korukra most nem hivatkozom, mert szerintem nem örülnének neki.


Kulcsszavak:
  dream theater 


Szólj hozzá!
azonosító (nem kötelező):ellenőrző kód:gépeld be ide:

új hozzászólás írása:




 Hozzászólások:
 nincsen hozzászólás


 kapcsolódó helyszín: 

Papp László Budapest Sportaréna

 kapcsolódó cikkek: 

Mike Portnoy visszatért a Dream Theater-be

Dream Theater, Devin Townsend

Grammy-díjat kapott a Dream Theater!

Mike Portnoy részt vett a Dream Theater koncertjén

A Dream Theater új klipje, a Transcending Time
 a rovat legfrissebb cikkei: 
Fesztiválhangulat a Dürer kertben- Halflives és az Inferno Turné
Amaranthe, DragonForce, Infected Rain
Meshuggah, Avatar, The Halo Effect
Két zenekar, egy este a Dead Poet Society és a Ready the Prince lángoló show-ja az Akvárium színpadán
Battle Beast, Saint Deamon, Induction
Black Foxxes szárnyalása, azaz egyedülálló élmény a Dürer Kertben
Hobo- Vadászat 40
A Nothing But Thieves ismét lenyűgözte a budapesti közönséget
Abbath, Toxic Holocaust, Hellripper
Slaughter To Prevail
Delain, Illumishade
 kapcsolódó fotók: 

DREAM THEATER - 2020. február 8. PAPP LÁSZLÓ SPORTARÉNA- DISTANCE OVER TIME + 20 YEARS OF METROPOLIS PT. 2
 kiemelt 
Mr BIG: áprilisban érkezik a búcsúturné Budapestre
  
Budapest is szerepel a Mr BIG búcsúturnéjának tavaszi állomásai között: április 7-én a Barba Negrában lép fel Eric Martin, Paul Gilbert, Billy Sheehan és Nick D’Virgilio

Sting újra Budapesten
Crypta: brazil death metal a Barba Negra-ban
Republic 35
Búcsúkoncertet ad Budapesten a Buena Vista Social Club sztárja
 friss hozzászólások 

Nulladik Változat az Almássy klubban (1)
Wolfheart, Before The Dawn, Hinayana (1)
Új Falcongate LP: Blood Red Roses (1)
Böngésző
rovatok
hírek
fotó
videó
előzetes
beszámoló
interjú
lemezajánló
magazin
kultúra
előadó
napló
alrovat ajánló
asztaltársaság
blog
botrány
dalszöveg
díjátadó
életrajz
építészet
festészet
film
gasztronómia
háttér
internet
kis pipa
médiaművészet
mese
posztumusz
próza
retro
rizikófaktor
skandalum
szobrászat
tévématiné
vers
PlayDome ajánló
PlayDome magazin

Partnerek
Concerto
Live Nation
Livesound
Tukker Booking
New Beat

Impresszum
Médiaajánlat
Adatvédelem

 címkefelhő
 möbel    prometheus    ÖrdÖg    vágtázó halottkémek    howard jones    claps for caroline    tomi koivusaari    wolf shaped clouds    oscar    panopticon    locust on the saddle    haw    tóth gergő    lord of the lost    pantera    sötét zsaruk    make do and mend    road zenekar    heaving earth    zorall    s beard    music television    illumishade    jim croft    absent distance  

r42
Copyright 2000-2024 Underground Magazin
Minden jog fenntartva! A lap bármely része csak engedéllyel használható fel!