szerző: MóniKispál és a Borz a Budapest Parkban 2026. május 9. Budapest Park
2026. május 9-én ismét eljött az ikonikus csapat a Parkba, arra a színpadra, ahol 3 éve, a nagy visszatérő dupla telt házas bulijukat tartották. Most újra elhozták azt a hangulatot, amire annyi rajongó volt kíváncsi, hogy a hátsó traktusnál inkább nem préseltem magam előrébb.
A közel 40 év, amiben több mélységet, magasságot, tagcserét és búcsúkoncertet is megélt a zenekar, egy igazán színes érzelmi egyveleget hozott magával. Az estébe 26 dalt tettek bele a repertoárból, ami szép ívet adott a koncertnek. A csapat, amelyik kihozta az undergroundot a sötét pincékből, és megtöltötte vele a sportcsarnokokat, ma is vonzza a régi, és feltűnően nagy számban az új rajongókat is. Az első sorokban 20-on éves bölcsészek voltak összepasszírozva, és kívülről fújták az ikonikus számok mellett a kevésbé ismerteket is.
A zenekar 1987-ben alakult Pécsen. Az alapítók - Lovasi András (basszusgitár, ének), Kispál András (gitár), Ózdi Rezső (basszusgitár, akitől Lovasi később átvette a posztot) és Bräutigam Gábor (dob) - egy helyi próbateremben találtak egymásra. Lovasi teljesen egyedi, képszerű, szürreális, elsőre nehezebben emészthető szövegei azonnal megkülönböztette őket a korabeli bandáktól, és azóta is mással össze nem téveszthető stílust adnak a dalaiknak. A kilencvenes évek elején a zenekar berobbant a köztudatba. Az első albumuk az 1991-es Naphoz Holddal volt, amelyen a koncerten is elhangzott többek között Húsrágó hídverő a ráadásban. Ebben az időszakban csatlakozott hozzájuk Dióssy D. Ákos, aki billentyűkkel színesítette a hangzást, ami így széles körben fogyaszthatóvá vált. Emese című daluk bekerült a rádiókba, és megnyitotta a csapat előtt a fesztiválok nagyszínpadait.
A 2000-es években a többszöri tagcserék a dobos poszton, illetve Lovasi kikacsintása, amivel elindította a Kiscsillag nevű formációját, megtörték azt a vonalat, amin a zenekar kreatívan alkotott korábban, így 2010-ben egy 3 órás búcsúkoncerttel zárták ezt az időszakot. A csendet a Lovasi által alapított Fishing on Orfű fesztiválon törték meg, ahol 2014 és 2016 között tematikus koncertekkel léptek fel újra. A rajongóknak már önmagában ez is reményt adott, de a valódi visszatérést a 2023-ban megjelentetett, a Beszorult mondat című új nagylemezük hozta.
A publikum azt is kapta, amire vágyott. Összeszokott barátok, akik zenélnek és időutazásra invitáltak mindenkit. – Legalább vannak emlékeink – mondta Lovasi, miközben próbálta meggyőzni magát, hogy az évek mégsem szaladtak el hiába. Több vendég fellépő is csatlakozott a fiúkhoz, akik között volt Dj. Electric, aki aranyszínű szetjében táncos produkcióval gazdagította a koncertet. A zenei élményhez Krubi tett hozzá, aki a Szívrablás és a Beszorult mondat című számokban kiegészítette az éneket, és azt kell mondjam, nagyon jól álltak neki a dalok. Utóbbiban hivatalosan is közreműködik.
A ki nem hagyható nóták természetesen nem is maradtak ki. A Van-e nálatok alkohol? volt az indító dal, amit megfejelt a Ha az életben, de érkezett sorban a Zár az égbolt, a Zsákmányállat, az Etetés és a Még egyszer is, amiről Lovasi mindig ironikusan elmondja, hogy az anyukájának írta, de ezt ne higgyétek el! Volt-e Csillag vagy fecske 2003-ból, vagy Szőkített nő 1991-ből? A válaszom: igen.
A koncertnek több megható pillanata is volt. Az egyik, amikor a Hang és Fény előadásán Farkas Róbert, a Budapest Bár prímása állt a színpadon, és hegedűjével egész más hangulatba ültette át a produkciót, mint ahogy az Eltalált állat alatt is. A másik megindító gesztus pedig az volt, ahogy a zenekar megemlékezett a Rétek halványak című számukkal az év elején elhunyt első dobosukról, Bräutigam Gábor, Ricsiről, akinek az elvesztése mindenkit megviselt a zenekarból. Lovasi elmondta, hogy abban a formában adják elő Gábor kedvenc számát, ahogy a temetésén is. A zenekarban eddig megfordult valamennyi dobos hangszer mögé ült, és közösen játszottak. A ráadásban ettől a hangulat befagyott ugyan, de látszott, hogy a show nem elsődleges szempont a tisztelgés előtt.
Az este megmutatta, hogy a Kispál pont ugyanúgy érvényes és népszerű, mint közel 40 éve. A tagok együtt masíroznak át az életen, mint egy hosszú házasságban, és ennek van egy romantikus bája, még hogyha ezt időnként teletűzdeli az élet vargabetűkkel, akkor is.