hosting: Hunet
r38
  cikkekfotók        
lemezajánló [nagylemez]  2005. szeptember 26. hétfő   13:54
nincsen hozzászólás

szerző: Tompi
King´s X: Ogre Tones
InsideOut

  A texasi King´s X zenekarral kapcsolatban általában olyan címszavak szoktak előkerülni, hogy meg nem értettek, de zseniálisak, és hogy mennyire megérdemelnék már valamiféle sikert. Értelemszerűen egy szűk kör hajtogatja egyre csak ezeket a schlagwortokat, és ezen a körön kívül más nem is nagyon ismeri a szóban forgó triót. Pedig olyan könnyen befogadható zene ez! Vagy mégsem?
  Na, ez az első és legnagyobb gátja a King´s X sztárságának, elsőre annyira kiismerhetőnek tűnik minden egyes albumuk, aztán van egy forduló pont, vagy egy sokadik hallgatás, és szépen előbújnak azok a finom kis cizelláltságok, amitől már nehezebb dúdolni az egyes dalokat. Valaki ettől zabálja meg az egész lemezt, valaki pedig ezért hagy fel a hallgatásával. Ráadásul Doug Pinnickék maguktól játsszák ezt a dallamos, popos, rockos, funkos muzsikát, ergo tesznek ők arra magasról, hogy hányan hallgatják őket. Olyannyira, hogy korongjaiknak a legképtelenebb, legidiótább címeket adják, amelyek mögé ugyan be lehet illeszteni valami nagyon komolynak tűnő elméletet, de valószínűleg semmi értelme nincs. Vagy mégis van?
  
  Az is jellemző rájuk, hogy abszolút naivan fognak a muzsikáláshoz, ezért zenei világuk jóformán alig mozdult el az Out The Silent Planet képezte debüt óta, színesedett, érett csak. Ennek meg megvan az a veszélye, hogy így a sokadik album, és a sokadik évnyi zenélés után önismétlővé válnak. Ezt éreztem én is, amíg az első hallgatáskor el nem jutottam a Bebop című nótáig. Odáig azt hittem, hogy Dogman korszakos demókat hallok, még akkor is, ha voltak is új elemek, és az Alone energiája is frissnek tűnt. Lendületes, egyszerű dal és csak később tűnt fel a refrén alatt Ty Tabor kifinomult akkordozása. A Stay ennél is klisésebbnek hatott, amolyan szokásos King´s X eresztésnek: röfögő basszus, érzelmes dallamok és ott volt még Ty tisztelgése a Beatles előtt a vokáloknál. (Most is szokásos King´s X eresztésnek érzem: csak most már ennek is örülök…) A Hurricane-ban muszály Jerry Gaskillre figyelni, a fent említett recept alá igen ízesen sózza oda a 2/4-eket. A Fly-ban némi southern harmóniát fedeztem fel, de a csapat jellegzetes hangzása, és a sajátos ritmizálás ezt is ismerős King´s X melódiává teszi. Az If meg egy tipikus ballada, ők a kisujjukból rázzák ki, más megfeszülve tudná ezt így előadni, nem hogy megírni. És itt jön a Bebop, amitől beindul az Ogre Tones. Doug Alfred Hitchcock fantáziáját is beindító sikolya, a páratlan, szaggatott ritmus, és az érdekes törzsi dobok olyan robbanóképes elegyet képeznek a himnikus refrénnel, amelyet csak az Elvistől kölcsönvett „idézet” tud megfejelni. Azt itt szerzett energiával még az akusztikus gitározó Honestyn sem alszik el a hallgató, utána meg már azért nem, mert jön az Open My Eyes zordan, keményen, és ezért meglepően szigorúan menetelő riffjével, de itt is van „bogaras” refrén, viszont ettől még szokatlanul komor dalt kapunk. A Freedom már megint vidám, életerős darab, ismerős is korábbról, talán még túlontúl is az. A kongákkal megbolondított Get Away hátradőlősebb darab, ahogy a következő Sooner Or Later is, de utóbbi nóta egészen más kasztba tartozik, tartok tőle, más dimenzióban is született. Végül is nem történik benne semmi, kis akkordozás, szép szöveg egyesül szép dallammal, majd jön négy percen át egy wah pedállal taposott párhangból álló szóló, amely csak nyúlik és nyúlik, folyik és hullámzik és szépen csendben extázisba esik mind a három zenész. Ennek függvényeként pedig a hallgató is. A Mudd enervált lüktetése és a Bam marhulása már csak ráadás.


Kulcsszavak:
  king´s x 


Szólj hozzá!
azonosító (nem kötelező):ellenőrző kód:gépeld be ide:

új hozzászólás írása:




 Hozzászólások:
 nincsen hozzászólás


 kapcsolódó linkek: 

King´s X

 kapcsolódó cikkek: 

King´s X: Live in London trailer

King´s X: Live Love In London - 3 lemeznyi koncertfelvétel

Doug Pinnickel lép fel Magyarországon a Living Colour

Ezen a nyáron debütál a Devil´s Children a King´s X, Whitesnake, és a Quiet Riot tagjaiból

 programajánló: 
2024. május 19.
Vonósnégyesre átdolgozott heavy metal himnuszokkal érkezik Anneke van Giersbergen
MARCO MENDOZA (USA)
2024. május 25.
Dinamit 45 – Az utolsó jubileum
 a rovat legfrissebb cikkei: 
Vented: Cruelty And Corruption
Drawing: Vol. 6
KabinLáz: Kihajolni Veszélyes EP
Born Again: Mesevilág
Agregator: Semmiből – A Semmin Át
Impovizatív jazztechno performansz Szipka-loops új lemeze
Frank Blackfire: Back On Fire
Megjelent a Quimby 25 éves születésnapi Aréna koncertje DVD-n
Megjelent a Tárkány Művek negyedik nagylemeze: Magyar konyha támad
Sabaton: The Last Stand
Roar: Délibáb demo
Borbély Mihály: Polygon - Theodosii Spassov, Lukács Miklós, Dés András
Begotten Silence: Faces Of Suffering
 kiemelt 
Winger: búcsúkoncerten játsszák el az életmű minden slágerét
  
Alapító tagjaival tér vissza június 11-én Budapestre a Winger

Magyar thrash nagyágyút választott a Megadeth: az Archaic játszik Mustaine-ék előtt júniusban
Júliusban kétnapos koncept eseménnyel érkezik az INOTA Focus az erőmű Turbinacsarnokába
Bring Me the Horizon koncert a Budapest Parkban
MARCO MENDOZA (USA)
 friss hozzászólások 

Nulladik Változat az Almássy klubban (1)
Wolfheart, Before The Dawn, Hinayana (1)
Új Falcongate LP: Blood Red Roses (1)
Böngésző
rovatok
hírek
fotó
videó
előzetes
beszámoló
interjú
lemezajánló
magazin
kultúra
előadó
napló
alrovat ajánló
asztaltársaság
blog
botrány
dalszöveg
díjátadó
életrajz
építészet
festészet
film
gasztronómia
háttér
internet
kis pipa
médiaművészet
mese
posztumusz
próza
retro
rizikófaktor
skandalum
szobrászat
tévématiné
vers
PlayDome ajánló
PlayDome magazin

Partnerek
Concerto
Live Nation
Livesound
Tukker Booking
New Beat

Impresszum
Médiaajánlat
Adatvédelem

 címkefelhő
 radikális amputáció    dance or die!    tower heist    világgödör    alexandra    prince of persia    pearl jam    factorial-x    marco mendoza trio    blood sweat and tears    halott pénz    danger angel    saxon    holy man’s glory    tom felton    eddie murpy    testcsere    persefone    long distance calling    zach galifianikis    my gift to you    mission: impossible    pankkk    bibliotheque pascal    trollech  

r41
Copyright 2000-2024 Underground Magazin
Minden jog fenntartva! A lap bármely része csak engedéllyel használható fel!